DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Rolando Villazón


Opera v Lyone zažije Villazónov režijný debut


Mexický tenorista Rolando Villazón, ktorého v ostatných rokoch opakovane sužovali zdravotné problémy, zažije na opernej scéne v Lyone už čoskoro debut ako režisér.
 
 
Premiéra novej Villazónovej inscenácie Massenetovej opery Werther je v tomto francúzskom meste na programe už v pondelok 24. januára. Režisér-debutant chce v nej podľa vlastných slov akcentovať psychologické aspekty.

Rodák z metropoly Mexika, ktorý 22. februára oslávi 39. narodeniny a ktorý od roku 2007 disponuje i francúzskym občianstvom, sa na medzinárodnej scéne presadil veľmi rýchlo. Už v roku 1999 slávil na starom kontinente úspechy ako Des Grieux v inej Massenetovej opere Manon, zaujal však aj v iných úlohách na scénach špičkových scén v zámorí, vrátane newyorskej Metropolitnej opery alebo Los Angeles Opera.

Operné publikum ho spoznalo ako skvelého Rodolfa z Bohémy, Edgarda z Lucie di Lammermooor, ale predovšetkým ako vynikajúceho partnera sopranistky ruského pôvodu Anny Netrebko vo vydarených inscenáciách Nápoja lásky (Nemorino), či La Traviaty (Alfredo). Repertoár istý čas jedného z najvyhľadávanejších tenoristov planéty, ktorý sa svojho času chcel stať kňazom a ktorý je označovaný aj za Mr.Beana opery, je však podstatne širší.

Spevácku kariéru Rolanda Villazóna narušila už v roku 2007 prestávka vynútená únavou. V apríli 2009 sa interpret musel podrobiť operácii cysty na hlasivkách. Jeho návrat v Donizzettiho Nápoji lásky na scéne Viedenskej štátnej opery v marci minulého roka privítalo publikum obrovským aplauzom i napriek evidentnému oslabeniu Villazónovho hlasu.


Zdroj: TASR